info@aykome.com.tr

+90 312 251 22 00

AQUASCOPE 550 – Noktasal Su Kayıp Kaçak Tespit Dedektörü

AQUASCOPE 550 – Akustik Noktasal Su Kayıp Kaçak Tespit Dedektörü

İçme suyu hattında meydana gelen su kayıp-kaçak ve sızıntı sesini akustik olarak dinleme mikrofonları ile boruya temas etmeden yer üstünden veya dinleme çubuğu (probu) ile boruya doğrudan temas etmeden algılar. Aquascope 550 özellikle PVC, HDPE, PE gibi plastik esaslı ve büyük çaplı borularda ortaya çıkan düşük frekanslı su kaçak sesini saptamaya yardımcı olmak amacıyla tasarlanan “frekans geçiş” özelliğine sahip dünyanın ilk ve tek akustik noktasal su kayıp kaçak tespit dedektörüdür. Ayrıca, Aquascope 550 etkileyici ses yükseltici (amplifikasyon diğer tabirle anfi) yeteneklere sahiptir. Profesyonellerin tercihi bu su kayıp kaçak tespit cihazı, diğer ekipmanlarla saptanamayan veya zor saptanan kaçak noktalarını kolaylıkla noktasal olarak bulmanızı sağlayacaktır. Bir dizi gelişmiş özellikler serisiyle, AYKOME bu akustik mikrofonu zorlu su kaçak tespitinde tercihiniz Aquascope 550 akustik mikrofon olmasını önerir.

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

 Geniş Frekans Bandı: Aquascope 550 oldukça geniş frekans bandına sahiptir. Benzersiz özelliği “Frekans Geçiş” ile algılanamayan düşük su kaçak seslerini otomatik olarak duyabileceğiniz ses aralığına getirir. 1 Hz ile 5000Hz aralığı operatöre her frekansta su kayıp kaçaklarının noktasal tespitine imkan verir

– Çok Yönlü ve Basit Kullanım: Kontrol ünitesi üzerinde sadece 2 adet tuş bulunmaktadır. Bu döner tuşlar vasıtasıyla tüm işlevler yerine getirilebilir. Bir buton ile artırma-azaltma-uygulama gibi fonksiyonlar yönetilebildiği gibi diğer buton ile tanımlı 3 farklı filtre aralıklarına geçiş yapabilirsiniz. Aquascope 550 kullanım açısından operatöre çok hızlı ve kolay operasyon sunar. Yüksek hassasiyet ile çalışan akustik mikrofonundan gelen sesleri, 1Hz ile 5000Hz arasında 40Hz lik aralıklarla değiştirilebilen manuel filtreleme özelliğine sahiptir. 4 farklı sıkalada geçişler yaparak düşük frekanstaki su kayıp ve kaçak tespitlerinin yapılması sağlanır. Uzun süreli çalışmalarda kolaylık ve pratiklik sağlayacaktır 

Ayrıca

-Sık ve Uzun Süreli Kullanımlar İçin Tasarlandı: Aquascope 550 ergonomik tasarımı, metal veya metal olmayan plastik vb. büyük çaplı borulardaki kayıp, kaçak ve sızıntıları bulmak için özel olarak tasarlanmış çok sağlam ve hafif bir gövdeye sahiptir. Mikrofonlar kullanım ve taşıma konforuna sahip, yüksek kalite paslanmaz çelik ve üzeri özel kauçuk ile sarılı bir şekilde dizayn edilmiştir. Mikrofonu saran bu özel kauçuk sayesinde dış etkenlerle etkileşim en aza indirilmiştir. Bakım gerektirmeyen yapısı ile öne çıkan Aquascope 550, son derece güvenilir ve toplam maliyeti düşük bir üründür. GUTERMANN tüm diğer ürünlerinde olduğu gibi Aquascope 550 için de 2 yıl üretim garantisi sağlar.

-Yer Mikrofonu veya Elektronik Dinleme Çubuğu İle Birlikte: Aquascope 550 bir zemin mikrofonu veya elektronik dinleme çubuğu (el probu) veya hepsinin bir arada olduğu kombine kit seçeneği ile sunulur. Yer mikrofonu oldukça sağlam, olumsuz saha şartlarına uygun ve çevresel sesleri engelleyen akustik olarak izole edilmiş bir yapıya sahiptir.

Genel olarak düz zeminlerde ve yollarda su kayıp kaçak tespitine daha uygundur. El mikrofonu da yer mikrofonu kadar yüksek bir performansa sahip olmakla birlikte kolay taşınabilir özelliğine sahiptir. El mikrofonu özellikle direkt boru temaslı dinlemeler için uygun ve adapte edilen üçayak ataşmanı ile engebeli ve özellikle yumuşak zeminlerde dinlemeyi kolaylaştıran bir yapıya sahiptir.

EKİPMAN ve AKSESUARLAR

– 1 x Amplifikatör (Ana ünite) boyun askısı ile birlikte
– 1 x Akustik Mikrofon ile kullanım için çubuklar, üçayak veya mıknatıs
– 1 x Yer Mikrofonu
– 1 x Kablo (Ana üniteden mikrofona)
– 2 x Uzatma Çubukları ve 1 Sivri Uç
– 1 x Mıknatıs
– 1 x Üçayak
– 1 x Stereo Kulaklık

OPSİYONEL AKSESUARLAR

-Taşıma Çantası
-Havacı Tip Kulaklık

Noktasal Su Kayıp Kaçak Tespit’i Nasıl Yapılır

Gutermann marka Aquascope 550 model akustik dinleme mikrofunu, dünya da frekans geçişli ilk kaçak tespit cihazıdır. Sahada bu özellik operatörün plastik borular dahil düşük sesli sızıntıların amplifikatör tarafından toplanarak kolay tespitine yardımcı olmaktadır. Ayrıca; cihaz analog yapısıyla hem basit hem de uzun ömürlü kullanılmaktadır. Bu sayede operatörün teknik yada eğitimli olmasına ihtiyaç kalmadan çok kısa sürede kullanıma ve kaçak tespitine başlamasına fayda sağlamaktadır. Sahada değiştirilebilir uzun ömürlü şarjlı pilleri sayesinde hiçbir çalışma yarım kalmaz. Havacı stereo kulaklığı dış sesleri filtre ederek kaçak sesine yoğunlaştırır. Gözü yormayan ve kullanımı kolay tuş takımı ve menüsü kaçak aramasını keyifli hale getirir. Özellikle yeni teknoloji ile beraber karmaşık hale gelen cihazların aksine analog yapısı herkesin beğenisini kazanmaktadır. 

“noktasal tespit” yöntemi ise “akustik dinleme mikrofonu” ile boru üzerinde hassas dinleme yapmaktır. Akustik dinleme yöntemi korelasyon tekniğinin uygulanamadığı veya bu teknikle tespit edilemeyen su kaçaklarının noktasal tespitinde uygulanır. Bu yöntemde sese duyarlı hassas akustik mikrofonla hat üzerinde belirli mesafe aralıklarında gürültü dinlemesi yapılarak en yüksek ses düzeyinin bulunduğu nokta(lar) tespit edilir. Bu nokta(lar) su kaçağının mevcut olduğu nokta(lar)dır.

Yukarıda bahsi geçen su kaçak tespit çalışmalarının en doğru ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi için kullanılacak olan su kaçak tespit cihazlarının yüksek kalite ve hassasiyette olması şartı mutlaka aranmalıdır.

Noktasal Su Kayıp Kaçak Tespit Ürünü

Arka aydınlatmalı geniş LCD ekrana sahip olacaktır.

Batarya seviyesi ve kulaklığa iletilen ses seviyesi ekran üzerinde olacaktır.

Ekran üzerinde frekans analiz grafiği olacaktır. Anlık seslerin frekanslarını aynı anda ekranda görüntüleyecektir.

Son dinlenen en az 8 adet noktanın değeri seviye grafikleri ile birlikte ekranda görüntülenecektir.

En az 0-5000 Hz frekans bant genişliğine sahip olacaktır. Bu frekans aralığı manuel olarak ayarlanabildiği gibi, tanımlı 3 kademeli döner buton ile özel filtre geçişleri yapacaktır.

Ekran üzerinde döner butonlar olacak, bütün işlevler bu butonlar aracılığı ile kolaylıkla kullanılabilecek ve tamamen su geçirmez özellikte olacaktır.

En az 100 dB gücünde amfiye sahip olacaktır. Otomatik olarak gürültüye duyarlı frekans atlama özelliğine sahip olacaktır.

Mikrofon taşıma çubuğu mikrofona herhangi bir kablo ile bağlanmayacaktır. Çubuğun mikrofona pasolu bir şekilde bağlanması ile iletişim sağlanacaktır.

Ana ünite en az IP65 koruma sınıfına sahip olacaktır. Yer ve el mikrofonları en az IP67 olacaktır.

Mikrofon ve kulaklık soketleri kapaklı ve korunaklı olacaktır.

Ergonomik kullanım açısından bataryalar dahil en fazla 1 kg, yer mikrofonu en fazla 1.6 kg olacaktır.

Standart tipte batarya ile çalışacaktır. Standart bataryalar ile en az 25 saat kesintisiz olarak çalışacaktır.

En az 1 adet yer mikrofonu, 1 adet el mikrofonu, 1 adet mikrofon uzatma aparatı ve üçayak, 1 adet hassas stereo kulaklık ve kontrol ünitesi set halinde özel çantası içinde verilecektir.