info@aykome.com.tr

+90 312 251 22 00

EASYSCAN – 3’ü 1 Arada Su Kaçak Tespit Enstrümanı

Genel Bakış

EASYSCAN  Su kaçak tespit cihazı– aynı anda hem su kaçak korelatörü, hem su kaçak tespit akustik zemin mikrofonu hem de su kaçak tespit elektronik dinleme çubuğu olan tek kaçak tespit cihazıdır. Sadece birkaç hızlı düzenleme ile EASYSCAN’ınızı korelasyon cihazından dinleme cihazına dönüştürürsünüz. Tüm işlevleri, akıllı telefonunuza Google PlayStore’dan indirebileceğiniz mükemmel görünümlü bir EASYSCAN uygulaması üzerinden tek bir dokunuş ile halledebilir ve çalıştırabilirsiniz. Operasyon çok kolay ve hassastır; bu da yeni başlayanların bile iyi sonuçlar almasını sağlar. Bir Premium hizmet üyesi olmak isterseniz daha ayrıntılı analiz, raporlama araçları, veri yedeklemesi için kişisel myEASYSCAN.net bulut hesabı ve GPS konumları ile aktarılan tüm ölçümlere ulaşabilirsiniz.

Kimler Easyscan Kullanmalı?

• Kendi sızıntı tespit cihazını her amaç için kullanmak isteyen ve çok fazla çaba sarf etmek istemeyen her su uzmanı için (tabi ki her şey küçük ve sağlam bir taşıma çantasına sığar).
• Manuel olarak ayarlama ve filtreleme yapmaya gerek kalmadan hızlı, otomatik ve net sonuçlar isteyen kullanıcılar için.
• En güncel boru haritalarını veya CBS bilgilerini elinde bulundurmayan, ancak boru segmenti uzunluğunun otomatik olarak belirlenmesine ve GPS vasıtasıyla konumlarına güvenmek isteyen profesyoneller için.
• En son teknolojik gelişmeleri ve imkânları kucaklayan teknoloji meraklıları için.
• Her cihazın tüm tarihsel ölçümleri üzerinde tam şeffaflık isteyen kuruluşlar için.
• Düşük fiyata çok işlevsel bir cihaz satın almak isteyen kullanıcılar içindir.

Neden EasyScan?

Easyscan, akustik su kaçak tespit aletleri pazarında devrim yaratıyor. Geleneksel su kaçağı tespit cihazlarında olmayan her şey mevcuttur. Bugüne kadar, profesyonel kaçak tespit cihazları, çoğunlukla, uzmanlık ve teknik kapasiteye veya büyük bütçelere sahip işletmeler ile sınırlandırılmıştır. Bu tür cihazları kullanmak genellikle zordur ve kaçak tespitinde deneyim gerektirir. Genellikle işlem süresi uzun ve yeteri kadar hassas değillerdir. Özellikle de bir korelatör ve bir dinleme cihazı satın almanız gerektiğinde, oldukça pahalıdır. Şimdi, kaçak tespitinde uzman olmayan ancak yine de kendi kaçaklarını kendileri bulmak isteyen operatörler bile, tüm temel kaçak tespit ihtiyaçlarını kapsayan tek bir araçla (EASYSCAN) bu imkanı elde edebilir.
EASYSCAN kullanımı basit ve ucuz bir cihaz olmasına rağmen, üreticisi GUTERMANN’ın altı yıldır elde ettiği tüm akustik kaçak tespit deneyimini taşımaktadır.

Korelasyon için gerekli bileşenler (hepsi temel kitte bulunmayabilir):
• 2 EASYSCAN sensörü kırmızı ve mavi
• Vanalara sensörleri indirmek için EasyKlips ve mıknatıs ile 2 kordon
• Sensörler ve uygulama cihazı arasındaki veri aktarımını kolaylaştırmak için 1 EASYSCAN Bağlantı kablosu
• EASYSCAN uygulaması yüklü Android cihazı: akıllı telefon veya tablet

Önemli Özellikleri

3’ü bir arada çok yönlü kaçak bulma aracı
Son derece kolay kullanımlı ve hassas
Akıllı telefon uygulamasıyla kontrol edilen ergonomik tasarım
Cloud etkin: Tüm verilerinizi kişisel Cloud (bulut) hesabınıza kaydedin (yalnızca premium satın alanlar)
Oldukça uygun fiyat.

Temel Kit

Temel kit aşağıdakileri içermektedir:

• EASYSCAN Sensör A: Kırmızı
• EASYSCAN Sensör B: Mavi
• EASYSCAN bluetooth bağlantı birimi

• USB bağlantı şarj kablosu
• Dinleme işlevi için 2 çubuk 
• Yer mikrofonu işlevi için 1 plaka
• Mıknatıslı ve Easyklipsli 2 kordon
• 1 Taşıma çantası

İsteğe Bağlı Aksesuarlar

• Önceden yüklenmiş yazılım ve uygulama ile Android akıllı cihaz 
• Havacı tip kulaklık

Dijital Bileşenler

• EASYSCAN, Google PlayStore’da ücretsiz olarak indirilebilir
• PREMIUM Cloud (bulut) üyeliği seçeneği, tüm ölçümleri ve sonuçları yükleyebilir, daha sonra inceleyebilir ve kayıtları masaüstü bilgisayarınızda rahatlıkla dinleyebilirsiniz.

Kit

EASYSCAN, hepsi bir arada su sızıntısı bulma kitidir. Sızıntı tespit işleminiz için tek ihtiyacınız olan sağlamlaştırılmış taşıma çantasında bulunur. Sadece birkaç saniyede, cihaz belirli alan uygulamasına bağlı olarak bir korelasyon cihazı, bir yerleşik mikrofon veya bir elektronik dinleme çubuğu haline dönüştürebilirsiniz.
Kitin ergonomik tasarımı, hızlı ve kolay kurulumu, tüm ana bileşenlerin kablosuz olarak bağlanması, EASYSCAN’ın hem verimli hem de kullanışlı olması, cihaz ile çalışmanın büyük bir zevk olduğu anlamını taşır.

Su Kaçak Tespit’i

Basınçlı bir su borusu sızıntısı meydana geldiğinde, su yüksek hızda çevresindeki toprağa akar ve bu da aşağıdakilere neden olur:

  • Çıkış noktasında titreyen boru malzemesi. Bu titreşim veya ses boru tarafından iletilir. Bu “gürültü” (yapı kaynaklı) olarak adlandırılan Easyscan ile uzak temas noktalarında bile duyulabilir.
  • Sızıntı çevresindeki su sesi, aynı zamanda çevresindeki toprağa da titreşim sağlar. Bu “gürültü” (zemin kaynaklı olarak adlandırılır) Easyscan tarafından alınabilir.

Yapısı gereği ses, metalik olmayan boru malzemeleri tarafından çok iyi iletilmez.

Vanalar da test çubuğu ile okuma yapılması tatmin edici sonuçlara yol açmayabilir. Bu durumlarda, zemin mikrofonu özelliği kullanılarak vanalar arasındaki bölümler de kontrol edilmelidir.

Yer mikrofonunu düzenli aralıklarla kullanmak, kaçakların güvenli bir şekilde tespiti için yeterli doğrulukta yerleştirilmiş olması gerekir.

Son ve kesin adım, yer altındaki sesi güçlü bir mikrofonla dinlemek. Bu mikrofon, her gürültüyü çok yüksek hassasiyetle dinleyebilir. Bu durumda vanalar iyi durumda olmalı (vana sızıntısı olmadan) ve borunun tam rotası bizim için bilinmelidir. Çünkü nehir sesi gibi her yerden gürültü gelebilir ve mikrofonumuzu hemen duymak için cihazımızı ayarlamamız gerekir. Eğer boru üzerinde değilseniz tam olarak küçük kaçaklar bulunamaz. Boruya yasal ya da yasa dışı bağlantılar varsa, mikrofonumuz insanlar ana borudan su kullanırken kaçak var gibi anlayacaktır.

Su Kaçak Tespit Metodolojisi

Bu aşamada şebekedeki su kullanımının ve çevredeki diğer seslerin (araçlar, yayalar, yakın civarda çalışan makine, ekipman v.b.) minimuma indiği gece yarısı ile şafak vakti arasındaki saatlerde “gürültü kaydediciler” (data logger) bölgede tespit edilen vanalar üzerine sabitlenerek gürültü dinlemesi ve kaydı yaptırılır.

Gürültü kaydedicilerin almış olduğu gürültü kayıtları ofiste bilgisayara aktarılmak ve grafiksel olarak analiz edilmek sureti ile su kaçağının olduğu vana aralıkları tespit edilerek pafta üzerinde işaretlenir. İşaretlenen vana aralıkları üzerindeki şu kaçaklarının noktasal olarak tespit edilmesi iki farklı yöntemle gerçekleştirilir.

Bu yöntemlerden birincisi “korelasyon” dur. Bu yöntemin uygulanabilmesi için o vana aralığındaki boruya ait aşağıdaki verilerin bilinmesi zorunludur:

  • METRAJ: İki vana noktası arasındaki toplam boru uzunluğu,
  • ÇAP: İki vana noktası arasındaki borunun çapı,
  • BORU TİPİ: İki vana noktası arasındaki borunun imal edildiği malzemedir,

Korelatör cihazının antenleri her iki uçtaki vanalara sabitlenir ve yukarıdaki veriler cihaza girilerek korelasyon tekniği uygulanır. Bu işlem sonucunda o hat üzerindeki kaçak noktası/noktaları tam olarak tespit edilir.

Yukarıdaki veriler olmaksızın korelasyon yöntemi uygulanamaz. Ayrıca yine bu yöntemin uygulanabilmesi için iki noktada korelatör antenlerinin sabitlenerek sinyallerini gönderebileceği vanalar olmalıdır.