info@aykome.com.tr

+90 312 251 22 00

FOREST SAT – Orman Bozukluğu

Orman bozulma ürünümüz, fırtına hasarı oluşumunu uzaktan tanımlar, etkilenen meşcereleri ve bozulmanın boyutunu belirler. Bir fırtınanın ne zaman olduğunu, yerini ve etkisini, ayrıca envanterin sayısını, hacmini ve değerini size bildirmek için gelişmiş yapay zeka ile birleştirilmiş uydu ve çoklu veri beslemelerini kullanır. Sürekli yenilenen içgörüleri, ormancılık liderlerinin müdahale kaynaklarını planlamasını ve optimize etmesini ve en yüksek değerli keresteyi kurtarmak için gecikmeleri en aza indirmesini sağlar.

İyileştirme maliyetlerini azaltın ve değeri en üst düzeye çıkarın

Kurtarılabilir keresteyi tanımlayın
Fırtına etkisini uzaktan değerlendirin. Yanıtınızı dinamik olarak yönetmek için kurtarılabilir kerestenin tam konumunu belirleyin.

Kurtarma sürelerini optimize edin
Kaynak seçimini optimize etmek için ayrıntılı verilerle donatılmış kurtarma ekiplerini doğrudan en değerli kereste konumlarına dağıtın.

Kereste değerini en üst düzeye çıkarın
Pahalı ve zaman alıcı hava araştırmalarına gerek kalmadan en değerli keresteyi tamamen bozulmadan kurtarın.

Kurtarma süresini hızlandırmak
Fırtına hasarı, geri kazanılabilir kereste verimini azaltır ve genellikle zamanla yayılır. Önemli olaylar ekstraksiyonu zorlaştırabilir ve hasat maliyetlerini artırabilir. Ormancılar için, ekonomik etki özellikle yüksek büyüme envanterine sahip meşcerelerde şiddetlidir ve her ek büyüme mevsimi toplam kereste hacminde, ortalama ağaç boyutunda ve değerinde bir adım değişiklik getirir.

Tepki hızı, fırtına ve rüzgar hasarı durumunda kereste değerlerini korumak ve en üst düzeye çıkarmak için kritik öneme sahiptir. Önleme önlemleriyle birlikte hızlı iyileştirme çalışmaları, hasarın hafifletilmesine ve maliyetlerin düşürülmesine yardımcı olabilir.

Geniş ormanlık alanları yönetirken, bir fırtınanın tam yeri ve hasarın tamamını vurduğu anda bunu bilmek hayati önem taşır. Geleneksel olarak orman sektörü, zemin ve hava araştırmalarına dayanır. Yer ekipleri, büyük mali ve zaman etkileri olmadan geniş orman alanlarını kapsayamaz.

Havadan yapılan araştırmalar ormanı fotoğraflıyor ve bir araya getiriyor. Ancak uydular dışındaki diğer tüm metodolojilerde olduğu gibi, hava araştırmalarının her ihtiyaç duyulduğunda başlatılması gerekir. Uygun kurtarma operasyonu kararları alınmadan önce aylar geçebilir ve büyük ölçekli yatırımlar gerekebilir. Bu, lojistik zorluklara ve kereste hasarına neden olur.

Orman bozulma ürünümüz, ormancılık liderlerinin fırtına sonrası riskleri uzaktan değerlendirmesine ve kurtarılabilir kerestenin değerini hesaplamasına olanak tanır. Piyasadaki en gelişmiş orman AI ile birlikte uydu ve çoklu veri beslemelerini kullanır. Bir fırtınanın ne zaman meydana geldiğini, yerini ve kapsamını, ayrıca envanterin sayısını, hacmini ve değerini size söyler. Veriler ayrıca yeniden ağaçlandırma programlarını destekleyerek ormancıların risk altındaki alanlarda uygun dayanıklı türleri seçmelerine yardımcı olabilir.

Tüm veriler mevcut GIS sistemlerine entegre edilebilir veya Rezatec platformundaki Forest SAT çözümümüz aracılığıyla teslim edilebilir.