info@aykome.com.tr

+90 312 251 22 00

FOREST SAT – Yangın Şiddeti

Değeri artırmak için hızla yanıt verin
Yangın şiddeti ürünümüz, ormancılık liderlerinin yangın sonrası riskleri uzaktan değerlendirmesine ve kurtarılabilir kerestenin değerini hızlı bir şekilde hesaplamasına olanak tanır. Ağaç gölgeliklerine ve düşük seviyeli bitki örtüsüne verilen yangın hasarının boyutunu belirlemek için gelişmiş AI ile kaynaşmış uydu ve çoklu veri beslemelerini kullanır. Ayrıca önceki yangın verilerini analiz eder ve yangının nerede ve ne zaman geri döneceğini ve olası ciddiyetini belirler. Yer ekiplerini hızla yönlendirmek ve kurtarılabilir keresteden daha hızlı para kazanmak için bu bilgileri kullanın.

Kurtarılabilir keresteyi tanımlayın
Yangın etkisini uzaktan değerlendirin. Yanıtınızı dinamik olarak yönetmek için kurtarılabilir kerestenin tam konumunu belirleyin.

Kurtarma sürelerini optimize edin
Kaynakları optimize etmek için ayrıntılı verilerle donatılmış kurtarma ekiplerini doğrudan en değerli kereste konumlarına dağıtın.

Kereste değerini en üst düzeye çıkarın
Pahalı ve zaman alıcı hava araştırmalarına gerek kalmadan en değerli keresteyi tamamen bozulmadan kurtarın.

Kurtarma süresini hızlandırmak
Orman yangınları felaket olabilir. Evleri, işletmeleri ve yerel toplulukları yok ederler ve ekonomik etkileri genellikle önemlidir. İklim değişikliği ve nüfus artışı, yangınların sayısı, sıklığı ve büyüklüğündeki artışa katkıda bulunuyor.

Ormancılar, bir orman yangınından sonra mümkün olduğu kadar büyük ölçekli veriye ve analize ihtiyaç duyar. Günümüzde orman sektörü, ağırlıklı olarak yer ve hava araştırmalarına dayanmaktadır. Yer ekipleri, büyük mali etki olmadan geniş orman alanlarını kapsayamaz. Havadan yapılan araştırmalar ormanı fotoğraflıyor ve bir araya getiriyor. Ancak uydular dışındaki diğer tüm metodolojilerde olduğu gibi, bir yangından sonra her ihtiyaç duyulduğunda havadan incelemelerin başlatılması gerekir. Ormancılar, bir orman yangınından sonra, uygulanabilir kurtarma operasyonu kararları verilinceye kadar aylarca bekleyebilir, bu da lojistik zorlukların ve kereste hasarının artabileceği anlamına gelir.

Yangın şiddeti ürünümüz, ormancılık liderlerinin yangın sonrası riskleri uzaktan değerlendirmesine ve kurtarılabilir kerestenin değerini hesaplamasına olanak tanır. Ayrıca konum, tarih ve yanma yoğunluğu gibi önceki yangın verilerini de analiz eder ve nerede ve ne zaman geri döneceklerini ve olası ciddiyetini belirler. Veriler ayrıca yeniden dikim ve seyreltme programlarını destekleyerek ormancıların risk altındaki alanlarda uygun dayanıklı türleri seçmesine yardımcı olabilir.

Tüm veriler mevcut GIS sistemlerine entegre edilebilir veya Rezatec platformundaki Forest SAT çözümümüz aracılığıyla teslim edilebilir.