Ağrı dağı eteğinde atık su debi ölçüm hizmeti

Ağrı dağı eteğinde atık su debi ölçüm hizmeti

Doğubayazıt Su ve Kanalizasyon İdaresi (DOSKİ) sorumluluk sahasında yer alan, Atıksu hatlarında debi ölçümleri alınarak yapılması planlanan Atıksu Arıtma Tesisi (AAT) için ışık tutan veriler elde edildi. ‘’Detectronic” marka “MSFM” model Açık Kanal Debimetresi kullanılarak birden fazla noktada, farklı sürelerle, şebeke ve kollektör hatlarını da kapsayacak şekilde akış ölçümleri gerçekleştirildi.
Yapılan uygulama ile; keşif araştırması yapmak, gece ve gündüz debi farklarını görebilmek, hangi saatlerde ne kadar atık su çıkışı olduğunu belirlemek, kanal doluluk oranlarını takip etmek, yağış miktarlarını ölçümlemek, eğim problemlerini tespit etmek, hidrolik amaçlı veriler elde etmek ve plan proje altlığı oluşturmak gibi birçok amaca hizmet etmek mümkün. Hem portatif hem de sabit olarak kullanılabilen üstün yetenekli MSFM üzerinden elde edilen verilerden oluşturulan raporlar kuruma sunuldu.
Yalnızca içme suyu şebekelerine yönelik değil, atık su şebekelerinde de sorunların tespiti konusunda uzman olan Aykome’yi tercih ettikleri için DOSKİ kurumuna teşekkür ederiz.