info@aykome.com.tr

+90 312 251 22 00

MULTISCAN – Çok Amaçlı Akıllı Su Kaçağı Tespit Cihazı

KAÇAK TESPİTİNE HIZLI ROTA

MULTISCAN akıllı su kaçağı tespit cihazı on (10) adet’e kadar korelasyon sensörü ile tek bir uygulamada kurulduğu bölgede son derece hassas bir şekilde akustik korelasyon ölçümünü sağlar. Sensörler düşük arka plan gürültüsünde birkaç dakikalığına veya geceye programlanabilir. Korelasyon ölçümüyle birlikte otomatik olarak bir gürültü seviyesi ölçümü gerçekleştirilir ve bu da kaçağın bulunduğu konuma ek bir işaret gösterir. Sensörler bir radyo ara birimi (commlink) aracılığıyla kolayca programlanabilir ve verileri alınabilir. Sensörlerin paslanmaz çelik gövdesi korozyona karşı maksimum koruma sağlar.

TAM OTOMATİK FİLTRELEME

MULTISCAN akıllı su kaçağı tespit cihazı’nın benzersiz “Otomatik Filtresi” ile arka plan sesleri filtrelenir ve zayıf sinyallerde bile korelasyonların en üst seviyede olması için kaçak frekansları yükseltilir. Böylece olası en iyi korelasyon sonucu, operatörün filtre ayarlarını manuel olarak ayarlaması gerekmeden otomatik olarak elde edilir. Her sensör birbiriyle ilişkilendirildiğinden, plastik gibi zorlu boru malzemeleri için bile sızıntı tespitinde çok yüksek bir kesinlik seviyesi oluşur. Ölçüm sonuçları birbirlerini karşılıklı olarak teyit eder ve ses hızını düzeltmek için kullanılabilir, böylece kaçak yeri daha da kolay bulunabilir.

BASİT DOKUNMATİK EKRAN ÜZERİNDEN İŞLEMLER

Yeni MULTISCAN App, Android akıllı telefonlarda ve tabletlerde dokunmatik ekran ile kullanım için tasarlandı. Çalışırken, sensörlerin seri numaraları akıllı telefon veya tablet kamerasıyla taranabilir, böylece daha sonra sonuçların GPS tabanlı bir haritada net bir şekilde görüntülenmesi sağlanır. Boru hatları “Boru Sihirbazı” ile kolayca eşleştirilebilir, böylece tüm korelasyonlar harita üzerindeki doğru GPS konumlarında doğru şekilde görüntülenebilir. Buna ek olarak, her sensör için “Kaçak Skoru” hesaplanır; bu, sensörün yakınında sızıntının veya kaçağın olup olmadığını ve haritadaki sensörün rengini belirleme ihtimalini verir. Bölge haritaları büyük alanlar için bile ücretsiz olarak indirilebilir, böylece internet bağlantısı olmadan bile haritalardan yararlanabilirsiniz.

ÖLÇÜM SONUÇLARININ MERKEZİ SUNUCUDA DEPOLANMASI ve ANALİZİ

MULTISCAN akıllı su kaçağı tespit cihazı’nın ölçüm sonuçları sadece tablet veya akıllı telefonda analiz edilmez aynı zamanda MULTISCAN Pro versiyonunda merkezi Gutermann Cloud Server’a da yüklenebilir. Bu, web tarayıcı arayüzü, daha fazla analiz / raporlama fonksiyonu ve otomatik veri yedekleme imkanı sunar.

SİSTEM EKİPMANLARI

3 ila 10 MULTISCAN sensörü
1 Bağlantı kablosu
1 USB şarj kablosu (MULTISCAN Pro sürümünde şarj cihazı ile)
1 Kullanım kılavuzu
2 Yıl garanti
İsteğe bağlı Aksesuarlar:
– 10’a kadar sensör, tablet ve aksesuarlar için taşıma çantası

SU KAYIP-KAÇAK TESPİTİNDE MULTISCAN’IN YERİ

Arazideki fiziki su kaçaklarının tespit edileceği bölgedeki şebeke borularının güzergâhları ve vana noktaları bilinmiyorsa öncelikle boruların ve vanaların yer tespiti yapılır. Boru yer tespit çalışmasında iletken boruların yer tespiti için iletken hatların etrafında kendiliğinden oluşan manyetik alanı bulma prensibi ile çalışan kablo-boru bulma dedektörü kullanılmalıdır. İletken olmayan boruların yer tespiti için ise; yeraltına gönderdiği radyo sinyallerinin farklı yoğunluktaki maddelere çarparak yansıması prensibi ile çalışan yer altı radarı kullanılmalıdır. Kayıp vanaların yeri ise metal dedektörü vasıtası ile tespit edilmelidir.

Yukarıda bahsi geçen yer tespit çalışmalarının en doğru ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi için kullanılacak olan tespit cihazlarının yüksek kalite ve hassasiyette olması şartı mutlaka aranmalıdır.

Ayrıca tüm yer tespit çalışması bir GPS cihazı eşliğinde yapılarak yer tespiti yapılan boru ve kayıp vanaların koordinatları kaydedilmelidir.

Yer tespitleri yapılan ve koordinatları alınan şebeke boruları ve vana noktalarının koordinatları varsa mevcut pafta ile karşılaştırılarak ve gerekiyorsa pafta üzerinde elektronik ortamda gerekli düzeltmeler ve/veya ilaveler yapılır. Elde mevcut bir pafta yoksa sahada alınan koordinatlarla su kaçak tespiti yapılacak şebekenin yeni bir paftası oluşturulur.

Bu aşamada şebekedeki su kullanımının ve çevredeki diğer seslerin (araçlar, yayalar, yakın civarda çalışan makine, ekipman v.b.) minimuma indiği gece yarısı ile şafak vakti arasındaki saatlerde “gürültü kaydediciler” (Multiscan) bölgede tespit edilen vanalar üzerine sabitlenerek gürültü dinlemesi ve kaydı yaptırılır.

Gürültü kaydedicilerin almış olduğu gürültü kayıtları ofiste bilgisayara aktarılmak ve grafiksel olarak analiz edilmek sureti ile su kaçağının olduğu vana aralıkları tespit edilerek pafta üzerinde işaretlenir. İşaretlenen vana aralıkları üzerindeki şu kaçaklarının noktasal olarak tespit edilmesi iki farklı yöntemle gerçekleştirilir.

Bu yöntemlerden birincisi “korelasyon” dur. Bu yöntemin uygulanabilmesi için o vana aralığındaki boruya ait aşağıdaki verilerin bilinmesi zorunludur:

Bilinmesi Gerekenler

  • METRAJ: İki vana noktası arasındaki toplam boru uzunluğu,
  • ÇAP: İki vana noktası arasındaki borunun çapı,
  • BORU TİPİ: İki vana noktası arasındaki borunun imal edildiği malzemedir.

Korelatör cihazının antenleri her iki uçtaki vanalara sabitlenir ve yukarıdaki veriler cihaza girilerek korelasyon tekniği uygulanır. Bu işlem sonucunda o hat üzerindeki kaçak noktası/noktaları tam olarak tespit edilir.

Yukarıdaki veriler olmaksızın korelasyon yöntemi uygulanamaz. Ayrıca yine bu yöntemin uygulanabilmesi için iki noktada korelatör antenlerinin sabitlenerek sinyallerini gönderebileceği vanalar olmalıdır.

Noktasal Akıllı Su Kaçağı Tespit

İkinci “noktasal tespit” yöntemi ise “akustik dinleme mikrofonu” ile boru üzerinde hassas dinleme yapmaktır. Akustik dinleme yöntemi korelasyon tekniğinin uygulanamadığı veya bu teknikle tespit edilemeyen su kaçaklarının noktasal tespitinde uygulanır. Bu yöntemde sese duyarlı hassas akustik mikrofonla hat üzerinde belirli mesafe aralıklarında gürültü dinlemesi yapılarak en yüksek ses düzeyinin bulunduğu nokta(lar) tespit edilir. Bu nokta(lar) su kaçağının mevcut olduğu nokta(lar)dır.

Yukarıda bahsi geçen su kaçak tespit çalışmalarının en doğru ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi için kullanılacak olan su kaçak tespit cihazlarının yüksek kalite ve hassasiyette olması şartı mutlaka aranmalıdır.

Korelasyon ve akustik dinleme yöntemleri ile noktasal tespiti yapılan su kaçak noktaları kazılarak kaçağa neden olan arıza tamir edilir. Tamir için arızanın tipine ve büyüklüğüne bağlı olarak genelde iki yöntem uygulanır.

Birinci ve en çok uygulanan yöntem boru çapına uygun “hızlı tamir kelepçesi” ile tamir etmektir. Bu yöntemin en önemli avantajı şebekedeki akışın kesilmesine gerek duymamasıdır.

İkinci tamir yönteminde ise kaçak noktasında boru gerekli uzunlukta kesilerek araya (tercihan aynı malzemeden) bir ek parçası monte edilir. Bu yöntemde şebekedeki akışın kesilmesi gerektiği için zorunlu haller dışında tercih edilen bir yöntem değildir.

Her iki yöntemde de kaçak noktasında boru etrafının tamamen açılması gerekmektedir. Tamir işlemi tamamlandıktan sonra borunun üzeri kapatılmadan önce tamirin düzgün yapılıp yapılmadığı mutlaka test edilmelidir.