info@aykome.com.tr

+90 312 251 22 00

Noktasal Su Kayıp Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gutermann marka Aquascope 550 model akustik dinleme mikrofonu, dünyada frekans geçişli olarak çalışan ilk kaçak tespit cihazıdır. İçme suyu hattında meydana gelen su kayıp-kaçak ve sızıntı sesini akustik dinleme mikrofonları ile boruya temas etmeden yer üstünden veya dinleme çubuğu (probu) algılar. Sahada bu özellik operatörün plastik borular dahil düşük sesli sızıntıların kolay tespitine yardımcı olmaktadır. Operatörün teknik ya da eğitimli olmasına ihtiyaç kalmadan çok kısa sürede kullanıma ve kaçak tespitine başlamasına fayda sağlamaktadır.

Sahada değiştirilebilir uzun ömürlü şarjlı pilleri sayesinde hiçbir çalışma yarım kalmaz. Havacı stereo kulaklığı dış sesleri filtre ederek kaçak sesine yoğunlaştırır. Gözü yormayan ekranı ve kullanımı kolay tuş takımı kaçak aramasını keyifli hale getirir. Özellikle yeni teknoloji ile beraber karmaşık hale gelen cihazların aksine analog yapısı herkesin beğenisini kazanmaktadır.

“Noktasal tespit” yöntemi ise “akustik dinleme mikrofonu” ile boru üzerinde hassas dinleme yapmaktır. Akustik dinleme yöntemi, korelasyon tekniğinin uygulanamadığı veya bu teknikle tespit edilen metrajların doğrulanması amacıyla kullanılır. Bu yöntemde sese duyarlı hassas akustik mikrofonla hat üzerinde belirli mesafe aralıklarında gürültü dinlemesi yapılarak en yüksek ses düzeyinin bulunduğu nokta(lar) tespit edilir. Bu nokta(lar) su kaçağının mevcut olduğu nokta(lar)dır.

#aykomemühendislik#aykometürkiye#ankara#sukayıpkaçak#yeraltı#belediye#akustikdinleme#mikrofon#boru#saha#arazi#analog#dinlememikrofonu#water#engineering#gutermann#aquascope#leakfound#acousticmicrophones

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. www.aykome.com.tr