info@aykome.com.tr

+90 312 251 22 00

PERACETIC – Reaktif Kullanmayan Perasetik Asit Analizörü

ORAKEL perasetik asit sensörü, reaktif kullanmayan bir membran cihazıdır. Son derece kararlıdır ve azaltılmış bakım ve azaltılmış tüm ömür maliyetlerine sahiptir.

Azaltılmış bakım, azaltılmış kalibrasyon ve azaltılmış yedek parça gereksinimleri ile ORAKEL perasetik asit sensörü, tartışmasız mevcut en uygun maliyetli perasetik asit analizörüdür.

Çoğu durumda, ORAKEL parasetik asit analizörü CHз,COзH dozunu kontrol edebilir. Bunu, perasetik asit ayar noktasını korumak için akış hızlarını, pompa hızlarını veya valf konumlarını otomatik olarak ayarlayarak yapar. Otomatik dozlama, reaktif maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir ve kontrol düzeyini artırabilir.

PERACETİK ASİT NEDİR?

Perasetik Asit, klor ve klor dioksit gibi yaygın dezenfektanlardan daha yüksek dezenfeksiyon etkinliğinin bir ölçüsü olarak kullanılan oksidasyon potansiyeline sahip güçlü bir oksidandır. Suda çözündüğünde asetik asit ve hidrojen peroksit arasındaki reaksiyonla üretilir ve zamanla toksik olmayan suda çözünür ürünler oluşturarak bozunur. Serbest radikal bozucular (böcek öldüren türler); hidrojen peroksil ve hidroksil, yüksek oksitleme kapasitelerine sahiptir ve genellikle protoplazmik oksidasyon mekanizması yoluyla bakterileri yok ettiğine ve bakteriyel hücre duvarı parçalanmasına neden olduğuna inanılır. Güvenli bozunma yolu ve yüksek oksidasyon özellikleri, parasetik asidi birçok uygulama ve endüstri için popüler bir dezenfektan haline getirir.

Suyun klorlanması üç kimyasal ortam kullanılarak gerçekleştirilebilir; klor gazı, kalsiyum hipoklorit ve sodyum hipoklorit, bunların tümü birçok uygulamada faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Ancak bunların yaşayabilirliğini etkileyen birkaç faktör vardır ve her üç ortamın da ele alınması gereken güvenlik endişeleri vardır; potansiyel gaz salınımı, aşındırıcı özellikler ve ısı ve güneş ışığı altında stabilite. Bunun bir sonucu olarak, tesisler genellikle bu kimyasalların güvenli üretimi ve depolanması gibi güvenlik önlemlerini uygulamak için önemli miktarda zaman ve para harcar.

Ayrıca klor, su kaynağında bulunan doğal organik bileşiklerle reaksiyona girerek Trihalometanlar (THM’ler) ve Haloasetik asitler (HAA’lar) gibi potansiyel olarak zararlı dezenfektan yan ürünleri oluşturur. Bu yan ürünlere, özellikle de THM’lere maruz kalmayla ilişkili potansiyel sağlık tehlikeleri, su dağıtım sistemi boyunca bu bileşiklerin düzenli olarak izlenmesi şartıyla gelişmiş dünya genelinde kapsamlı içme suyu düzenlemeleri ile sonuçlanmıştır. Parasetik asit kullanımı sadece toksik olmayan degredantlarla sonuçlandığından, potansiyel olarak zararlı artıkları veya yan ürünleri izlemek için enstrümantasyonda daha fazla maliyet oluşmaz.

Tüm dezenfektanlarda olduğu gibi perasetik asidin hala bazı güvenlik hususları olmasına rağmen, depolama, üretim ve stabilitenin klor kullanımına göre daha üstün olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir.

SENSÖR NASIL ÇALIŞIR

Membran amperometrik parasetik asit sensörü, sıfır sapmayı ortadan kaldıran yüksek bir uygulamalı potansiyelde çalışan iki elektrotlu bir sensördür. Eşsiz tasarımı, hiçbir reaktif veya tampon gerekmediği ve kalibrasyonun basit bir nokta (sıfır gerekli değil) işlemi olduğu anlamına gelir.

Numunede katı madde birikmesinin muhtemel olduğu kağıt hamuru ve kağıt gıda hazırlama ve atık su gibi uygulamalarda, ORAKEL perasetik asit sensörü, operatör gerektirmeyen tüm avantajlarla düzenli aralıklarla kendini otomatik olarak temizleyecek şekilde donatılabilir. araya girmek.

UYGULAMALAR

Artık CHз,COзH ölçmek istediğiniz her yerde ORAKEL perasetik asit sensörü için uygun bir uygulamadır. Güvenilirlik ve kullanım kolaylığının en önemli olduğu yerlerde çalışmak için özellikle uygundur. İletkenlik asitleri tolere edilebilir ancak su herhangi bir tensit içermemelidir.

  • Perasetik asit dozaj kontrolü
  • Durulayıcılar
  • CIP tesisleri
  • Şişe yıkayıcılar
  • Deniz suyu
  • İçme suyu

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

Tip:Membran kaplı, amperometrik iki elektrotlu sistem
Aralık:0-200mh/l, 0-500mg/l, 0-2000mg/l, 0-5000mh/l, 0-10000mh/l
Çözünürlük:0.1mg/l, 0- 1mg/l, (ppm) prob aralığına bağlıdır
Tekrarlanabilirlik:<%1
Maks. çalışma basıncı:0,5 bar, basınç
darbesi veya titreşim yok Akış hızı:Yaklaşık 0,5l/dk (min 0,25l/dk), küçük akış hızı bağımlılığı verilenSıcaklık aralığı:0 45°C (ölçüm suyunda buz kristalleri yok)
Sıcaklık kompanzasyonu:Otomatik olarak entegre bir sıcaklık sensörü ile
pH aralığı:pH1 ila pH6 arası
İlk polarizasyon süresi:Yaklaşık 60 dakika
Yeniden polarizasyon süresiYaklaşık 15 dakika
Yanıt süresiT₉₀: yaklaşık 180 saniye
Sıfır noktası ayarı: Gerekli değil
Kalibrasyon: Cihazda, analitik belirleme ile
Gövde malzemesi: PVC, paslanmaz çelik
Boyutlar: Çap yakl. 25mm, uzunluk 190mm
Bakım aralıkları:
Membran: 12 ay (su kalitesine bağlı olarak)
Elektrolit: 3-6 ay (su kalitesine bağlı olarak)
Girişimler: CI₂ karışmaz. O₃ 2500 kez hassasiyetle ölçülür. CIO₂ da ölçülür. Hidrojen Peroksit 0.005 kez hassasiyetle ölçülür. >%1 Sülfürik, Nitrik veya Fosforik asit.