info@aykome.com.tr

+90 312 251 22 00

SS – Askıda Katı Madde Ölçüm Sensörü

ORAKEL Askıda Katı Madde sensörü, “sıfır” ihtiyacını ortadan kaldıran ve ayrıca arka plan ışığının etkisini ortadan kaldıran geniş bir dinamik aralığa sahiptir. Çoklu ölçüm aralıkları için, askıda katı madde sensörü bulanıklığı ve askıda katı maddeleri 2 NTU’dan (1mg/l) %8* katılara kadar izleyebilir.

Sensör, hareketli parça ve sarf malzemesi içermeyen kararlı, güvenilir, az bakım gerektiren bir sensör sağlamak için ömür boyu optik teknoloji kullanır. Geri saçılan ışığın bir ölçümünü kullanarak sudaki askıda katı madde konsantrasyonunu veya bulanıklığı belirler.

Her sensör, ölçüm yapmak için bir kızılötesi LED yayıcı ışık kaynağı ve iki uyumlu fotodiyot dedektörü ile donatılmıştır. Işık kaynağından farklı mesafelere yerleştirilmiş iki dedektörü vardır. Bu, sensörün çok çeşitli askıda katı madde konsantrasyonlarında kullanılmasına izin verir.

Dedektörler, geri saçılan ışığı (<90° ile saçılan ışık) algılayacak şekilde konumlandırılmıştır. Geri saçılan ışığı ölçerek sensör, düşük ve yüksek katı madde konsantrasyonlarını tespit etmek için kullanılabilir. ORAKEL kontrol cihazı, dört farklı ışık seviyesinde okuma alır. Sensör çıktısını üretmek için okumalar arasındaki gradyanı kullanır. Bu, askıda katı maddeler ve bulanıklık için daha doğru bir ölçüm sağladığı anlamına gelir.

MONTAJ

Sensör, kanala veya tanka daldırma montajı için bir direğin ucuna monte edilebilir veya işlemi durdurmadan sensörün geri çekilmesine ve çıkarılmasına izin veren bir valf aracılığıyla bir boruya yerleştirilebilir.

TEMİZLİK

Sensörü temiz tutmak için bir temizleme başlığı ile donatılmıştır. Bu, optik pencereleri bir su jeti ile temizlemek için kullanılabilir. Prosedür, önceden tanımlanmış aralıklarla otomatikleştirilecek şekilde programlanabilir.

KALİBRASYON

Bulanıklık ölçümleri veya düşük katı madde konsantrasyonlu numunelerin ölçümleri için kalibrasyon, yalnızca tek bir kalibrasyon numunesi gerektiren çok kolaydır. Bu örnek ya başka bir yöntemden bir okuma olabilir ya da uygun bir standart olabilir.

ORAKEL kontrol ünitesi, her birinde ölçüm yapan dört aşamada ışık çıkışını azaltarak sensörü kalibre eder. Bu süreç, bir ‘0’ NTU/katı numunesi kullanma gereksinimi olmaksızın doğru ve güvenilir bir sıfır ve yayılma sağlar.

Yüksek konsantrasyonda katı madde içeren numunelerin ölçümü için sensörün kalibrasyonu çok noktalı bir prosedür kullanır. Çok çeşitli numune konsantrasyonlarında doğru performans sağlamak için 5 adede kadar kalibrasyon noktası kullanılabilir.