info@aykome.com.tr

+90 312 251 22 00

Tarihi Füniküler Tünelinin Hayalet Kaçağı Bulundu..!

Tarihi Füniküler Tünelinin Hayalet Kaçağı Bulundu..!

Galata Kulesi’nin abone bağlantısındaki ve Büyük Hendek Caddesindeki kaçaklardan sonra büyük bir arıza daha tespit edildi. Galata Kulesi Sokak üzerinde bulunan ve Galata Kulesine 30 metre mesafede tespit edilen bu arıza sayesinde yıllarca Tarihi Füniküler Tüneline giden hayalet su kaynağı tespit edilmiş oldu.

Osmanlı döneminde inşa edilen, Türkiye’nin ilk, dünyanın ikinci metrosu olan 144 yıllık Füniküler tünelinin içine akan ve yıllardır nereden geldiği bir türlü tespit edilemeyen bu arızanın tespiti ile sisteme olan güven tazelenmiştir. Arızanın oluştuğu noktada büyük bir yeraltı boşluğunun oluşmuş olması, arızanın çok uzun süredir orada olduğuna işaret etmektedir. İzine bir türlü rastlanamayan bu arıza, sistemin kurulduğu ilk günden bu yana sürekli olarak görüntülenmekte ve uyarı olarak alarm mesajları iletmekteydi. Tamiratın gerçekleşmesinin ardından hem sistem üzerindeki uyarıların kalktığı, hem de tünelin hayalet su kaynağının kesildiği gözlemlenmiş ve kurum tarafından başarısı bir kez daha teyit edilmiştir.

İSKİ Beyoğlu şube ile ortaklaşa devam eden çalışmalar neticesinde tespit edilen üçüncü arızanın videosuna aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Tespitlerine devam edilen kaçaklardan haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.