info@aykome.com.tr

+90 312 251 22 00

ZONESCAN ALPHA – Uzaktan İzlemeli Su Kayıp Kaçak Tespit Sistemi

ZONESCAN ALPHA – Uzaktan İzlemeli Su Kaçak Tespit Sistemi

ZoneScan Alpha uzaktan izlemeli su kaçak tespit cihazı akıllı şebeke su kayıp yönetim sistemidir. Sistem kurulduktan sonra, otomatik olarak izlediği boru ağındaki her sızıntıyı ve kaçağı size bildirir. Aynı zamanda size bulduğu kayıp-kaçak ve sızıntının tam yerini noktasal olarak tespit eder. Yazılım sistemi sayesinde optimal portföy yönetimi sağlamak için tüm tarihsel verileri takip edebilirsiniz.

GENEL ÖZELLİKLER

Tam Otomatik ve İnsansız Olma Özelliği: Sistemin kurulumu gerçekleştirilen şebeke ağı ve iletişim için radyo frekansı ile optimal kapsama alanı sağlamak amacıyla AYKOME tarafından sağlanır. Sızıntılar otomatik olarak tanımlanır ve kesin olarak yerleri belirlenir. Sistem gelişmiş spektrum analizi olmayan kaçak sesleri ve diğer etkileşimler sayesinde ortaya çıkan sesleri otomatik olarak ayırt eder.

Mükemmellik İçin Tasarlandı: ZoneScan Alpha uzaktan izlemeli su kaçak tespit cihazı teknolojisi titiz donanım ve yazılım mühendisliği sonucu oluşturulmuş bir üründür. GUTERMANN tarafından en eşsiz iletişim ve korelasyon tekniği kullanılarak tasarlanmıştır. Akıllı sensörler + 80 ° C -20 ° C sıcaklıklara dayanacak şekilde ayarlanmıştır. Gürültü kaydediciler (Logger) ve sinyal tekrarlayıcılar (Repeater) için pil ömrü 5 yıl olarak test edilmiştir.

Sabit Sistem Avantajları: Sabit bir sistem kurulumu ile dışarıdan gelen kaçak bilgileri ortadan kaldırılmıştır. Zamanla yapılan testlerde sistemin doğru sonuçlar verdiği tespit edilip gerekli insan gücünü azaltmıştır. Sabit sistem sayesinde daha küçük ve daha zor kaçakları tespit edecek özelliktedir. Su kayıp- kaçak ve sızıntıları kısa sürede tespit ettiğinden arızaya yapılan erken tamir müdahalesi çalışma süresini azaltır, daha büyük ve daha tehlikeli boru kırılmalarını önler. Bu sürdürülebilir su kaybını azaltır!

Zonescan Platformunun Modülerliği: ZoneScan Alpha uzaktan izlemeli su kaçak tespit cihazının kurulumu, çalışırken ihtiyaç duyduğunuz mevcut altyapı özellikleri için son derece uygundur. Yazılım özelliği sayesinde kayıtları saklayabilir ve bilgisayarlarda şebeke verilerini görüntüleyebilirsiniz. Güvenli ZoneScan NET sunuculara her hengibir Web tarayıcı ile online erişim sağlayabilirsiniz.

SİSTEM İÇERİĞİ

Sistemi Kendi Kendine Öğrenme: ZoneScan Alpha uzaktan izlemeli su kaçak tespit cihazı yazılımı zamanla daha etkili halde tasarlanmıştır. Bu sayede geçmiş su kayıp – kaçak ve gürültü verileri geniş bir veri tabanı oluşturmanızı sağlar. Özel tür (örn, redüktör, elektrik alt istasyonları, pompa ve PRVs) sesleri, gerçek ses dosyaları ve boru özellikleri (yaş, malzeme vb) ekleyebilirsiniz. Zamanla, şebeke üzerinde tam kontrol sahibi olmanıza imkan sağlar ve sorun çözümünü yönetmenize yardımcı olur.

Sistem de Tam Şeffaflık: Bakım ekranı tüm ZoneScan Alpha sistemine tam bir bakış sağlar. Her sistem bileşeni için; operatör gücü seviyesi, sıcaklık ve gürültü seviyesi verileri, yazılım versiyonu ve en son iletişim geçmişi gibi bilgileri alabilirsiniz. Düşük pil seviyesi, arızalı sensör veya aşırı sıcaklıklar vs. gibi durumlarda gürültü kaydediciler veya sinyal tekrarlayıcılar da herhangi bir sorun varsa sistem otomatik uyarı oluşturur.

Çok Yönlü Kullanıcı Ara Yüzü: Var olan tüm su şebekesi bilgileri, her sensörün konumu ve tüm kaçak göstergeleri Google Haritalar ara yüzünde görüntülenir. Her bir sensör ayrı araştırılabilir ya da başka bir sensör ile çapraz korelasyon yaptırılabilir. “Kaçak Puan” özelliği özel ekranlar, gelişmiş filtreleme ve spektral analiz gerçekleştirmek için kullanıcıya olası sızıntı durumuyla ilgili bilgiler sağlar. 

SİSTEM YAPILANMASI

-Sensör koruma sınıfı: IP68 (2 metre) gürültü kaydediciler ve tekrarlayıcı için, IP67 Alpha için,
-Pil ömrü: Gürültü kaydediciler ve tekrarlayıcılar için 5 yıl,
-Dış Yüzey: Paslanmaz çelik yüzey gürültü kaydedici için, Tekrarlayıcı için alüminyum dış yüzey ve artı PVC kaplama, Alpha için elyaf takviyeli ve UV dayanıklı plastik,
-Boyutlar: Gürültü kaydedicileri ve sinyal tekrarlayıcıları için, 19.5 x 5 x 5 cm (8 x 2 x 2 10cm x 4cm (4 x 1.6),
-Ağırlık: 310 gram kaydediciler için,
-Sıcaklık aralığı: -20ᵒ + 80ᵒC gürültü kaydediciler, tekrarlayıcılar ve Alpha için,
-İletişim: Gürültü kaydedici (Logger), sinyal tekrarlayıcı (Repeater) ve Alpha  için aralarında iki yönlü özel radyo haberleşme ve ayrıca Alphalara ek GPRS haberleşme,

EKİPMAN ve AKSESUARLAR

-ZoneScan 820 gürültü kaydedicileri (Logger)
-Sinyal tekrarlayıcı (Repeater) 
-İletişim bağlantısı (Commlink)
-Ana veri toplayıcı (Alpha)
-Programlamak için cep bilgisayarı PDA veya Tablet

Not: Bu ekipmanlara izlenen ortam ve belirli alan boyutuna bağlı olarak farklı sayılarda ihtiyaç duyulur.